Publicerad: 12 oktober 2018

Kontaktuppgifter EU- och  internationella frågor

Jerker Stattin
Chef, Internationella sektionen
08-452 78 37
jerker.stattin@skl.se

Jerker Stattin

Marcus Holmberg
Samordnare, Brysselkontoret
+32 2 549 08 67
mh@skl.se

Marcus Holmberg

Dag Håkansson
Handläggare, Brysselkontoret
+32 2 549 08 65
dag.hakansson@skl.se

Victor Olsson
Samordnare Regionkommittén
08-452 72 31
victor.olsson@skl.se

Victor Olsson

Kristin Ivarsson (tjänstledig)
EU-samordning,
Europa 2020-strategin
08-452 77 33
kristin.ivarsson@skl.se

Kristin Ivarsson

Karin Flordal
SKL:s internationella beredning
Medlemsservice, EU-samordning
08-452 78 34
karin.flordal@skl.se             

Kristin Ivarsson

Dominque Faymonville
Europarådet, CLRAE
CEMR
08-452 71 04
dominique.faymonville@skl.se

Dominique Faymonville

Matilda Lindberg
Handläggare, Internationellt utvecklingssamarbete,
Agenda 2030
matilda.lindberg@skl.se

Annika Lindberg
EU-samordning, Agenda 2030
08-452 71 63
annika.lindberg@skl.se

Annika Liedholm

Erik Svanfeldt
EU-samordnare
Vård, hälsa och omsorg
08-452 75 78
erik.svanfeldt@skl.se

Erik Svanfeldt

Lotta Dahlerus
EU-samordnare
Utbildning och arbetsmarknad
08-452 73 70
lotta.dahlerus@skl.se

Erik Svanfeldt

Helena Gidlöf
EU-samordnare
Miljö, samhällsbyggnad, tillväxt
08-452 78 26
helena.gidlof@skl.se

Göran Roos

Helena Linde
EU-samordnare
EU-rätt, statsstöd, konkurrens
08-452 79 76
helena.linde@skl.se    

Helena Linde

Jeanette Grenfors
EU-samordnare
Arbetsrätt, arbetsgivarfrågor
08-452 74 52
jeanette.grenfors@skl.se    

Jeanette Grenfors

Malin Looberger
EU-samordnare
Arbetsrätt, arbetsgivarfrågor
08-452 75 58
malin.looberger@skl.se

Helena Linde

Martin Lidhamn
EU-samordnare
Demokrati, styrning
08-452 76 66
martin.lidhamn@skl.se

Per-Erik Nyström

Tor Hatlevoll
EU-samordnare
Ekonomi, styrning
08-452 79 69
tor.hatlevoll@skl.se

Per-Erik Nyström







Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot