Publicerad: 23 maj 2018

Svenska delegationen

Den svenska delegationen i Regionkommittén består av tolv ordinarie ledamöter och tolv suppleanter, alla med viktiga politiska uppdrag i svenska kommuner, landsting och regioner.

Ledamöterna utses formellt av ministerrådet efter att ha nominerats av den svenska regeringen. Det är Sveriges Kommuner och Landsting som föreslår namnen.

Vid tillsättning av delegationen eftersträvas en jämn fördelning mellan kvinnor och män, mellan kommun- och landstingspolitiker samt mellan de båda politiska blocken.

Ledamöter

Ilmar Reepalu

Ilmar Reepalu (S)
Delegationsordförande
COTER-utskottet 
Malmö stad

Anders Knape

Anders Knape (M)
Vice delegationsordförande
COTER-utskottet
Karlstad kommun

Jelena Drenjanin

Jelena Drenjanin (M)
CIVEX-utskottet
Huddinge kommun

Yoomi Renström

Yoomi Renström (S)
SEDEC-utskottet
Ordförande 
Ovanåkers kommun

Tore Hult

Camilla Janson (S)
CIVEX-utskottet
Upplands-Bro kommun

Monalisa Norrman

Tomas Riste (S)
COTER-utskottet
Region Värmland

Paul Lindquist

Paul Lindquist (M)
ECON-utskottet
Stockholms läns landsting

Catarina Segersten Larsson

Vakant
SEDEC-utskottet

Catarina Segersten Larsson

Ewa-May Karlsson (C)
NAT-utskottet
Vindelns kommun

Ulrika Landergren

Ulrika Landergren (L)
COTER-utskottet
Kungsbacka kommun

Agneta Granström

Agneta Granström (MP)
ENVE-utskottet
Region Norrbotten

Ersättare

Marie Sällström

Marie Sällström (S)
NAT-utskottet 
Landstinget Blekinge

Kenth Lövgren

Krister Andersson (S)
ECON-utskottet
Västra Götalandsregionen

Agneta Lipkin

Erik Pelling (S)
ECON-utskottet
Uppsala kommun

Marie-Louise Rönnmark

Marie-Louise Rönnmark (S)
SEDEC-utskottet 
Umeå kommun

Foto:P-O Sedin

Foto:P-O Sedin

Glenn Nordlund (S)
ENVE-utskottet
Örnsköldsviks kommun

Ander Rosén

Xamuel Gonzalez
Westling (V)

NAT-utskottet
Hofors kommun

Carl Fredrik Graf

Carl Fredrik Graf (M)
ECON-utskottet
Halmstads kommun

Åsa Ågren Wikström

Åsa Ågren Wikström (M)
CIVEX-utskottet
Umeå kommun

Jelena Drenjanin

Carl Johan Sonesson (M)
ENVE-utskottet
Region Skåne

Carola Gunnarsson

Jonny Lundin (C)
ENVE-utskottet
Härnösand kommun

Rolf Sällryd

Mohamad Hassan (L)
SEDEC-utskottet
Uppsala kommun

Ewa Lindstrand

Birgitta Sacrédeus (KD)
NAT-utskottet
Landstinget Dalarna

Informationsansvarig

  • Marcus Holmberg
    Samordnare







Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot