Publicerad: 2 oktober 2019

Kontaktuppgifter kring läkemedelsfrågor

Kontaktpersoner i läkemedelsfrågor regionerna.

Läkemedelskommittér

Kontaktuppgifter till läkemedelskommittér

Regioner

Blekinge

Anna Janson
anna.janson@regionblekinge.se

Jonas Röman
jonas.roman@ltblekinge.se

Dalarna

Maria Gradén 
maria.graden@ltdalarna.se

Helena Lyrvall
helena.lyrvall@ltdalarna.se

Gotland

Sissela Liljeqvist
sissela.liljeqvist@gotland.se

Magdalena Öhlund
magdalena.ohlund@gotland.se

Gävleborg

Jessica Eriksson
jessica.eriksson@regiongavleborg.se

Björn Ericsson
bjorn.ericsson@regiongavleborg.se

Halland

Magnus Bengtsson
magnus.bengtsson@regionhalland.se

Tamara Adem
tamara.adem@regionhalland.se

Jämtland Härjedalen

Kristina Seling
kristina.seling@regionjh.se

Karin Lindgren
karin.lindgren@regionjh.se

Jönköping

Mårten Lindström
marten.lindstrom@rjl.se

Kalmar

Mathias Landerdahl
mathias.landerdahl@ltkalmar.se

Ellen Vinge
ellen.vinge@ltkalmar.se

Kronoberg

Stephan Quittenbaum
stephan.quittenbaum@kronoberg.se

Magnus Munge
magnus.munge@kronoberg.se

Norrbotten

Anders Bergström
anders.bergstrom@nll.se

Linda Grahn
linda.grahn@nll.se

Skåne

Maria Landgren
maria.landgren@skane.se

Bengt Ljungberg
bengt.ljungberg@skane.se

Maj Carlsson
maj.carlsson@skane.se

Stockholm

Gerd Lärfars
gerd.larfars@sll.se

Kristina Aggefors
kristina.aggefors@sll.se

Malin Alenius
malin.alenius@sll.se

Sörmland

Lars Steen
lars.steen@dll.se

Fredrik Ax
fredrik.ax@dll.se

Uppsala

Christina Mörk
christina.mork@regionuppsala.se

Sofie Schwan
sofie.schwan@regionuppsala.se

Thomas Lindqvist
thomas.lindqvist@regionuppsala.se

Värmland

Susanne Carlsson
susanne.carlsson@liv.se

Tove Tevell
tove.tevell@liv.se

Västerbotten

Yvonne Nilsson
yvonne.nilsson@vll.se

Bo Sundqvist
bo.sundqvist@vll.se

Västernorrland

Maria Alsén Lindström
maria.alsen.lindstrom@rvn.se

Lena Wiberg
lena.wiberg@rvn.se

Västmanland

Inge Eriksson
inge.eriksson@ltv.se

Karl-Johan Lindner
karl.johan.lindner@ltv.se

Västra Götaland

Lena Gustafsson
lena.ma.gustafsson@vgregion.se

Peter Amundin
peter.amundin@vgregion.se

Jan Carlström
jan.carlström@vgregion.se

Östergötland

Ulrika Whiss
ulrika.whiss@regionostergotland.se

Örebro

Erik Svantesson
erik.svantesson@regionorebrolan.se

Maria Palmetun-Ekbäck
maria.palmetun-ekback@regionorebrolan.se

Informationsansvarig

  • Susanna Eklund
    Handläggare

Kontakt

Välkommen att skicka din fråga till SKL!

Gäller din fråga arbetsrätt eller kollektivavtal/förhandling?

SKL:s rådgivning riktar sig till personalchefer och förhandlingschefer i kommuner och regioner. Om din fråga är på uppdrag av dessa behöver du ange det.








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot