Publicerad: 15 september 2017

Kontaktuppgifter kring läkemedelsfrågor

Kontaktpersoner i läkemedelsfrågor hos SKL och landsting och regioner.

Sveriges Kommuner och Landsting (SKL)

Sofie Alverlind
08-452 76 16
sofie.alverlind@skl.se

Mikael Svensson
072-571 78 26
mikael.svensson@skl.se

Helena Palm
070-629 28 08
helena.palm@skl.se

Susanna Eklund
08-452 75 23
susanna.eklund@skl.se

Läkemedelskommittér

Kontaktuppgifter till läkemedelskommittér

Landsting och regioner

Blekinge

Anna Janson
anna.janson@ltblekinge.se

Jonas Röman
jonas.roman@ltblekinge.se

Dalarna

Elisabeth Kallin
elisabeth.kallin@ltdalarna.se

Helena Lyrvall
helena.lyrvall@ltdalarna.se

Gotland

Sissela Liljeqvist
sissela.liljeqvist@gotland.se

Monika Westermark
monika.westermark@gotland.se

Gävleborg

Jessica Eriksson
jessica.eriksson@regiongavleborg.se

Björn Ericsson
bjorn.ericsson@regiongavleborg.se

Halland

Magnus Bengtsson
magnus.bengtsson@regionhalland.se

Eva Ribom Bornefalk
eva.ribom-bornefalk@regionhalland.se

Jämtland Härjedalen

Kristina Seling
kristina.seling@regionjh.se
Karin Lindgren
karin.lindgren@regionjh.se

Jönköping

Mårten Lindström
marten.lindstrom@rlj.se

Kalmar

Petra Hallen
petra.hallen@ltkalmar.se

Ellen Vinge
ellen.vinge@ltkalmar.se

Kronoberg

Stephan Quittenbaum
stephan.quittenbaum@kronoberg.se

Magnus Munge
magnus.munge@kronoberg.se

Norrbotten

Anders Bergström
anders.bergstrom@nll.se

Linda Grahn
linda.grahn@nll.se

Skåne

Maria Landgren
maria.landgren@skane.se

Bengt Ljungberg
bengt.ljungberg@skane.se

Maj Carlsson
maj.carlsson@skane.se

Stockholm

Gerd Lärfars
gerd.larfars@sll.se

Magnus Thyberg
magnus.thyberg@sll.se

Sörmland

Lars Steen
lars.steen@dll.se

Fredrik Ax
fredrik.ax@dll.se

Uppsala

Christina Mörk
christina.mork@regionuppsala.se

Sofie Schwan
sofie.schwan@regionuppsala.se

Thomas Lindqvist
thomas.lindqvist@regionuppsala.se

Värmland

Susanne Carlsson
susanne.carlsson@liv.se

Tove Tevell
tove.tevell@liv.se

Västerbotten

Yvonne Nilsson
yvonne.nilsson@vll.se

Bo Sundqvist
bo.sundqvist@vll.se

Västernorrland

Maria Alsén Lindström
maria.alsen.lindstrom@lvn.se

Lena Wiberg
lena.wiberg@lvn.se

Västmanland

Inge Eriksson
inge.eriksson@ltv.se

Karl-Johan Lindner
karl.johan.lindner@ltv.se

Västra Götaland

Lena Gustafsson
lena.ma.gustafsson@vgregion.se

Jan Kilhamn
jan.kilhamn@vgregion.se

Jan Carlström
jan.carlström@vgregion.se

Östergötland

Ulrika Whiss
ulrika.whiss@regionostergotland.se

Örebro

Erik Svantesson
erik.svantesson@regionorebrolan.se

Maria Palmetun-Ekbäck
maria.palmetun-ekback@regionorebrolan.se

Text

Hjälpte informationen på sidan dig?


User information

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot