Publicerad: 9 augusti 2018

Ledamöter, NSK-S

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Genom att fånga upp och väga samman lokala, regionala och nationella perspektiv ska gruppen bidra till att det nationella stödet blir samordnat, strategiskt, långsiktigt och anpassat till användarnas villkor.

Ledamöterna ska också aktivt sprida bästa tillgängliga kunskap inom socialtjänsten.

Kronoberg

Magnus Wallinder, Ordförande NSK-S och förvaltningschef
Ljungby kommun
magnus.wallinder@ljungby.se

Värmland

Eva Lotta Lindskog, AU NSK-S och socialchef
Kristinehamns kommun
evacharlottak.lindskog@kristinehamn.se

Blekinge

Claes Wiridén, Chef Handikappförvaltningen
Karlskrona kommun
claes.wiriden@karlskrona.se

Dalarna

Carina Johansson, Socialchef
Avesta kommun
carina.johansson@avesta.se

Gävleborg

Mats Collin, Förvaltningschef
Gävle kommun
mats.collin@gavle.se

Halland

Håkan Strömberg, Socialchef
Varberg kommun
hakan.stromberg@varberg.se

Jämtland

Peppe Liljefjäll, Chef sociala avdelningen
Bräcke kommun
peppe.liljefjall@bracke.se

Jönköpings län

Anders Saldner, Socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Kalmar

Teresa Tolic Trossmo, Socialchef
Högsby kommun
teresa.tolic-trossmo@hogsby.se

Norrbotten

Marjo Koivumaa, Socialchef
Haparanda kommun
marjo.koivumaa@haparanda.se

Skåne

Helena Ståhl, Förvaltningschef
Osby kommun
helena.stahl@osby.se

Nicolina Fransson, FoU-strateg
Kommunförbundet Skåne
nicolina.fransson@kfsk.se

Emma Pihl, Förvaltningschef
Båstads kommun
emma.pihl@bastad.se

Stockholm

Södertörnskommunerna

Charlotte Dahlbom, Socialchef
Nynäshamn kommun
charlotte.dahlbom@nynashamn.se

Nordväst

Lena Burman, Socialchef
Ekerö kommun
lena.burmanjohansson@ekero.se

Sörmland

Stefan Heinebäck, Divisionschef
Nyköping kommun
stefan.heineback@nykoping.se

Uppsala län

Håkan Dahlqvist, Socialchef
Östhammar kommun
hakan.dahlqvist@osthammar.se

Västerbotten

Staffan Näslund, Förvaltningschef
Skellefteå kommun
staffan.naslund@skelleftea.se

Västernorrland

Anna-Stina Fors Sjödin, Förvaltningschef
Kramfors kommun
annastina.fors.sjodin@kramfors.se

Västmanland

Lillemor Quist, Socialchef
Hallstahammar kommun
lillemor.quist@hallstahammar.se

Västra Götaland

GR Catharina Johansson, Förvaltningschef
Alingsås kommun
catharina.johansson@alingsas.se

Skaraborg

Magnus Schedin, Socialchef
Falköping kommun
magnus.schedin@falkoping.se

Fyrbodal

Nina Roos, Förvaltningschef
Sotenäs kommun
nina.roos@sotenas.se

Sjuhärad

Bahman Alami, Förvaltningschef
Marks kommun
bahman.alami.alamdari@mark.se

Örebro

Gabriella Mueller Prabin, Socialchef
Kumla kommun
gabriella.muellerprabin@kumla.se

Östergötland

Yvonne Thilander, Socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

SKL:s nätverk för regionala samverkans och stödstrukturer

Sörmland

Monika Agnedal, AU NSK-S
Ansvarig för regionalt stöd inom socialtjänst och vård Regionförbundet
Region Sörmland
monika.agnedal@dll.se

GR Välfärd

Elisabeth Beijer
Göteborgsregionen
elisabeth.beijer@goteborgsregionen.se

FoU Välfärd

Åsa Hedberg Rundgren, Ordförande FoU Välfärd och FoU-chef
FoU Nordost
asa.hedbergrundgren@founordost.se

FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete

Mats Eriksson
mats.eriksson3@linkoping.se

Sveriges Kommuner och Landsting

Anna Lilja Qvarlander, AU NSK-S
Processtöd för NSK-S, avdelningen för vård och omsorg, SKL
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skl.se

Anneli Jäderland, AU NSK-S
Avdelningen för vård och omsorg, SKL
anneli.jaderland@skl.se

Myndighetsgruppen

Socialstyrelsen

Camilla Wiberg, AU Utredare
Enheten för kunskapsstillämpning
camilla.wiberg@socialstyrelsen.se

SBU

Gunilla Fahlström, Projektledare
SBU
gunilla.fahlstrom@sbu.se

Forte

Stella Jacobsson, Forskningssekreterare
Forte
stella.jacobson@forte.se

Myndigheten för delaktighet (MFD)

Annika Streiler, Utredare
MFD
annika.streiler@mfd.se

Folkhälsomyndigheten

Maria Wallin
maria.wallin@folkhalsomyndigheten.se

eHälsomyndigheten

Maria Wanryd
maria.wanrud@ehalsomyndigheten.se

Hjälpte informationen på sidan dig?


User information

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot