Publicerad: 8 mars 2019

Ledamöter, NSK-S

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Genom att fånga upp och väga samman lokala, regionala och nationella perspektiv ska gruppen bidra till att det nationella stödet blir samordnat, strategiskt, långsiktigt och anpassat till användarnas villkor.

Ledamöterna ska också aktivt sprida bästa tillgängliga kunskap inom socialtjänsten.

Kronoberg

Magnus Wallinder, Ordförande NSK-S och förvaltningschef
Ljungby kommun
magnus.wallinder@ljungby.se

Värmland

Eva Lotta Lindskog, AU NSK-S och socialchef
Kristinehamns kommun
evacharlottak.lindskog@kristinehamn.se

Blekinge

Martin Olsson, Förvaltningschef
Karlskrona kommun
martin.olsson@karlskrona.se

Dalarna

Ulrika Gärdsback, Socialchef
Leksand kommun
ulrika.gardsback@leksand.se

Gävleborg

Mats Collin, Förvaltningschef
Gävle kommun
mats.collin@gavle.se

Halland

Johan Klingborg, Socialchef
Falkenbergs kommun
johan.klingborg@falkenberg.se

Jämtland

Anda Embretzen, Socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Jönköpings län

Anders Saldner, Socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Kalmar

Teresa Tolic Trossmo, Socialchef
Högsby kommun
teresa.tolic-trossmo@hogsby.se

Norrbotten

Marjo Koivumaa, Socialchef
Haparanda kommun
marjo.koivumaa@haparanda.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, Socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Nicolina Fransson, FoU-strateg
Kommunförbundet Skåne
nicolina.fransson@kfsk.se

Emma Pihl, Förvaltningschef
Båstads kommun
emma.pihl@bastad.se

Stockholm

Södertörnskommunerna

Charlotte Dahlbom, Socialchef
Nynäshamn kommun
charlotte.dahlbom@nynashamn.se

Nordväst

Lena Burman, Socialchef
Ekerö kommun
lena.burmanjohansson@ekero.se

Sörmland

Stefan Heinebäck, Socialchef
Nyköping kommun
stefan.heineback@nykoping.se

Uppsala län

Håkan Dahlqvist, Socialchef
Östhammar kommun
hakan.dahlqvist@osthammar.se

Västerbotten

Staffan Näslund, Förvaltningschef
Skellefteå kommun
staffan.naslund@skelleftea.se

Västernorrland

Anna-Stina Fors Sjödin, Förvaltningschef
Kramfors kommun
annastina.fors.sjodin@kramfors.se

Västmanland

Lillemor Quist, Socialchef
Hallstahammar kommun
lillemor.quist@hallstahammar.se

Västra Götaland

Vakant

Skaraborg

Sandra Säljö, Socialchef
Töreboda kommun
sandra.saljo@toreboda.se

Fyrbodal

Lena Gardtman, Socialchef
Bengtsfors kommun
lena.gardtman@bengtsfors.se

Sjuhärad

Bahman Alami, Förvaltningschef
Marks kommun
bahman.alami.alamdari@mark.se

Örebro

Gabriella Mueller Prabin, Socialchef
Kumla kommun
gabriella.mueller-prabin@kumla.se

Östergötland

Yvonne Thilander, Socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

SKL:s nätverk för regionala samverkans och stödstrukturer

Äldrecentrum

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrum
asa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete

Mats Eriksson
mats.eriksson3@linkoping.se

RSS Skåne län

Nicolina Fransson, FoU-strateg
Kommunförbundet Skåne
nicolina.fransson@kfsk.se

Sveriges Kommuner och Landsting

Anna Lilja Qvarlander, AU NSK-S
Processtöd för NSK-S, avdelningen för vård och omsorg, SKL
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skl.se

Anneli Jäderland, AU NSK-S
Avdelningen för vård och omsorg, SKL
anneli.jaderland@skl.se

Myndighetsgruppen

Socialstyrelsen

Camilla Wiberg, AU Utredare
Enheten för kunskapstillämpning
camilla.wiberg@socialstyrelsen.se

SBU

Gunilla Fahlström, Projektledare
SBU
gunilla.fahlstrom@sbu.se

Forte

Stella Jacobsson, Forskningssekreterare
Forte
stella.jacobson@forte.se

Myndigheten för delaktighet (MFD)

Annika Streiler, Utredare
MFD
annika.streiler@mfd.se

Folkhälsomyndigheten

Maria Wallin
maria.wallin@folkhalsomyndigheten.se

eHälsomyndigheten

Maria Wanryd
maria.wanrud@ehalsomyndigheten.se

Kontakt

Gäller din fråga arbetsrätt eller kollektivavtal/förhandling?

SKL:s rådgivning riktar sig till personalchefer och förhandlingschefer i kommuner och regioner. Om din fråga är på uppdrag av dessa behöver du ange det.








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot