Publicerad: 4 juni 2018

Fråga och svar

Hur fort måste jag lämna ut registerutdrag?

Fråga

Hur fort måste jag lämna ut registerutdrag?

Svar

Den registrerade har rätt att få informationen “utan onödigt dröjsmål” (art. 12.3) och i vart fall senast en månad efter det att begäran kom in. I vissa fall - beroende på hur komplicerad begäran är eller om det rör sig om en stor mängd inkomna önskemål om registerutdrag - så kan tiden förlängas med två månader. I så fall ska den registrerade få information om detta samt om anledningen till förseningen.

Hjälpte informationen på sidan dig?


User information

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot