Publicerad: 4 april 2018

Fråga och svar

Förtydligande kring intresseavvägning

Fråga: I dataskyddsförordningen anges att intresseavvägning inte gäller som laglig grund vid ”behandling som utförs av offentliga myndigheter när de fullgör sina uppgifter”. Detta tolkas av vissa som att intresseavvägning aldrig kan tillämpas av kommuner, men exakt hur det ska tolkas är inte klart och det finns olika uppfattningar. Hur ska jag tänka?

Svar: Min bedömning är att intresseavvägning inte kan åberopas av myndigheter. Men jag vill också tillägga att den frågan inte är prövad av någon domstol än eftersom lagstiftningen inte börjat gälla än.

I betänkandet , ny dataskyddslag SOU 2017: 39, särskilt sid 128-129 har den svenska utredaren i sina lagförslag utgått från att myndigheter generellt ska åberopa någon av de övriga grunderna i artikel 6 och att möjligheten att använda intresseavvägning sannolikt fallerbort. Eftersom detta är en EU-lagstiftning som ska tolkas och tillämpas konformt i alla medlemsländer så kan vi ännu inte säga säkert om det finns något utrymme eller inte vad gäller grunden ”intresseavvägning” i myndigheters behandling av personuppgifter.

Hjälpte informationen på sidan dig?


User information

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot