Dokumentation: Flyktingar företag framtid - Fantasi

Med inspiration från Tyskland satsar Handelskammaren, Malmö stad, Arbetsförmedlingen och Region Skåne på att möta företagens brist på arbetskraft och fånga upp nyanländas kompetenser. Projektet Dubbel yrkesutbildning är ett 3-årigt samarbete.

Se hela webbsändningen (nytt fönster)

– Är det nån gång man kan sätta det här i sjön och få det att flyta, så ska man göra det när företagen faktiskt saknar kompetens, och det gör de ju just nu, säger Lisa Jedlid, Sydsvenska Industri- och Handelskammarens projektledare, i SKL:s film från Malmö.

I sändningen kollar vi också läget med Ann-Christine Torgnyson, Emmaboda, Maggie Grundén, Malung-Sälen och Dick Eriksson, Trollhättan.

Och så delar vi med oss av reflektioner över samtliga fem sändningar.

Malmö: Dubbel yrkesutbildning

Malmö: Dubbel yrkesutbildning (SKL-film, 9 min)

Kontakter

Andreas Konstantinides, projektledare Malmö stad
040-343463
andreas.konstantinides@malmo.se

Bodil Olsson, projektmedarbetare Malmö stad
0708-341258
bodil.olsson@malmo.se

Lisa Jedlid, projektledare Sydsvenska Industri- och Handelskammaren
040-6902410
lisa.jedlid@handelskammaren.com

Rose Magnusson, samordnare Arbetsförmedlingen
010-4866945
rose.magnusson@arbetsformedlingen.se

Samtliga kontaktuppgifter och mer om projektet:
malmobusiness.com

Läget i Emmaboda, Malung-Sälen, Trollhättan

Kontakter

Ann-Christine Torgnyson, näringslivsutvecklare
0471-24 90 12
ann-christine.torgnyson@emmaboda.se

Maggie Grundén, näringslivschef
0280-187 20, 070-597 21 37
maggie.grunden@malung-salen.se

Dick Eriksson, näringslivschef
0520-49 68 10
dick.eriksson@trollhattan.se

Om sändningen

Nyanländas kompetenser behöver tas tillvara. Det finns flera konkreta exempel som tar flyktingar ett steg närmare arbetsmarknaden utifrån företags behov av arbetskraft. I serien med webbsända seminarier uppmärksammar vi exempel som länkar ihop flyktingar och företag med varandra.

Sändningarna leds av Anders Gunnarsson och Lena Lundström, avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad, SKL.

Hjälpte informationen på sidan dig?


User information

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot