Styrelse och beredningar SKL

Styrelsen leder förbundets verksamhet, ansvarar för förbundets organisation och förvaltning. Till sitt stöd har den arbetsutskott, delegationer och beredningar. De sammanträder nio gånger per år.

Styrelsen utser ett arbetsutskott som leds av ordföranden i Sveriges Kommuner och Landsting.

I styrelsen ingår 42 personer, inklusive ersättare.

Det är cirka 250 förtroendeuppdrag fördelat mellan styrelse, delegationer och beredningar.

Foton på ordförande Anders Knape

Ledamöter, styrelsen

Lena Micko

Ordförande
Anders Knape (M)
Karlstads kommun

Anders Henriksson

1:e vice ordförande
Carola Gunnarsson (C)
Sala kommun

Anders Knape

2:e vice ordförande
Lena Micko (S)
Linköpings kommun

Emil Broberg

Peter Danielsson (M) Helsingborgs stad

Karin Thomasson

Irene Svenonius (M)
Region Stockholm

Katarina Berggren

Anna Tenje (M)
Växjö kommun

Peter Roslund

Marith Hesse (M)
Partille kommun

Heléne Fritzon

Fredrik Ahlstedt (M)
Uppsala kommun

Mikaela Waltersson

Mari-Louise Wernersson (C)
Region Halland

Sten Nordin

Bengt Germundsson (KD)
Markaryds kommun

Birgitta Losman

Helene Odenjung (L)
Göteborgs stad

Anna Hövenmark

Anders Henriksson (S)
Region Kalmar

Elisabeth Unell

Katrin Stjernfeldt Jammeh (S)
Malmö stad

Suzanne Frank

Niklas Nordström (S)
Luleå kommun

Anders Ågren

Boel Godner (S)
Södertälje kommun

Torbjörn Rosdahl

Helen Eliasson (S)
Region Västra Götaland

Carola Gunnarsson

Emil Broberg (V)
Region Östergötland

Eva Nypelius

Ida Legnemark (V)
Borås stad

Lennart Gabrielsson

Karin Thomasson (MP)
Östersunds kommun

Monica Selin

Michael Rosenberg (SD)
Helsingborgs stad

Michael Rosenberg

Martin Kirchberg (SD)
Region Kalmar


Ersättare, styrelsen

Katrin Stjernfeldt Jammeh

Carl-Johan Sonesson (M)
Region Skåne

Peter Olofsson

Anders Josefsson (M)
Luleå kommun

Anna Fransson

Dennis Wedin (M)
Stockholms stad

Ulf Olsson

Lars Holmin (M)
Region Västra Götaland

Peter Lindroth

Michaela Fletcher (M)
Österåkers kommun

Helene Eliasson

Mattias Claesson (C)
Region Sörmland

Börje Wennberg

Tomas Mörtsell (C)
Storumans kommun


Ingalill Persson

Ella Bohlin (KD)
Region Stockholm

Erika Ullberg

Anna Starbrink (L)
Region Stockholm

Dan Gahnström

Peter Olofsson (S)
Region Västerbotten

Ida Legnemark

Anna-Karin Skatt (S)
Tidaholms kommun

Sten Nordin

Jan Valeskog (S)
Stockholms stad

Inger Källgren Sawela

Elin Norén (S)
Region Dalarna

Stefan Svensson

Andreas Svahn (S)
Region Örebro

Jonas Ransgård

Erika Ullberg (S)
Region Stockholm

Marith Hesse

Henrik Fritzon (S)
Region Skåne

Carl-Johan Sonesson

Glenn Nordlund (S)
Region Västernorrland

Mats Gerdau

Brittis Benzler (V)
Region Gotland

Gustav Hemming

Gabriel Kroon (SD)
Region Stockholm

Helene Odenjung

Håkan Lösnitz (SD)
Region Västra Götaland

Helene Fritzon

Kenneth Backgård (NS)
Region Norrbotten


Informationsansvarig

  • Anna Boman
    Sektionschef







Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot